ÖKO-TEX tanusítvány
BIZALOM A TEXTÍLIÁBAN!
A STANDARD 100 by OEKO-TEX® megkülönböztető jelölés az elmúlt több mint két évtized alatt a textil termékek világszerte legismertebb környezetvédelmi tanúsító védjegyévé vált, amelynek magas piaci értéke versenyelőnyt biztosít. Az OEKO-TEX® védjegy a végfelhasználók számára azt jelzi, hogy a termék ártalmas anyagokat nem tartalmaz, ezért biztonságos és bőrbarát, így a védjegy a döntéshozatal fontos eszköze lehet textiltermékek vásárlásakor.
Mit jelent az OEKO-TEX tanúsítvánnyal rendelkező szövet? Az 1992 óta használatban lévő OEKO-TEX az úgynevezett egészségügyi minimum követelményeket ellenőrzi.
Előírja a textil- és ruhaipari gyártásban használt anyagokban előforduló kémiai anyagoknak azt a még megengedett mennyiségét, ami az emberi szervezetre nézve nem jelent veszélyt. A nemzetközi OEKO-TEX Szervezethez tartozó akkreditált vizsgáló intézetek hivatottak arra, hogy a termékeket ebből a szempontból minősítsék és ezt követően rendszeresen ellenőrzik, hogy az OEKO-TEX tanúsítványt megszerzett termékek folyamatosan teljesítik-e az előírt követelményeket. Ez biztosítja a fogyasztóközönség számára, hogy az OEKO-TEX megkülönböztető jelzéssel ellátott termékek az egészségre nézve nem ártalmasak.
Az OEKO-TEX 100 tanúsítvány kiemeli az egészségre káros anyagokról szóló ismert vagy gyanítható kémiai anyagok - köztük az ólom, antimon, arzén, ftalátok, peszticidek és klórozott fenolok - hosszadalmas listáját.
Tilos a következők használata:
- azoszínezékek
- minden égésgátló
- rákkeltő és allergiát okozó színezékek
- rovarirtók, peszticidek (növényvédő szerek)
- klórozott fenolok
- szerves klór tartalmú benzolok és toluolok
- extrahálható nehézfémek
- ftalát tartalom
- UV-stabilizátorok
- szerves ónvegyületek (TBT és DBT)
- formaldehid
Továbbá határértékek vonatkoznak a következő tulajdonságokra:
- színtartóság,
- pH érték,
- könnyen illó komponensek emissziója,
- szag
Az OEKO-TEX Standard 100 négy termékosztályt határoz meg:
- Csecsemők és kisgyermekek által használt termékek (3 éves korig) bőrruházat kivételével (body, rugdalózó, textil állatok, stb.)
- A bőrrel közvetlenül és nagy felületen érintkező termékek (fehérneműk, ingek, nadrágok, ágynemű, frottíráru)
- A bőrrel közvetlenül nem vagy csak kis felületen érintkező termékek (kabátok, zakók, bélések, töltetek)
- Lakás- és dekorációs textilanyagok (amelyek a testtel közvetlenül nem vagy alig érintkeznek) - asztalterítők, falburkolatok, lakástextíliák, függönyök, kárpitok, padlóburkolatok és matracok